piątek, 11 lutego 2011

Karczek duszony w sosie bez dodatku śmietany

Karczek w sosie bez śmietany

Jeżeli ktoś z Was nie lubi śmietany w sosach, z różnych względów podaje przepis na karczek w sosie, bez dodatku śmietany. Sos w którym będziemy dusić karczek jest zrobiony z oleju i wody. Najlepiej użyć oleju wysokiej jakości. Oto przepis:

Składniki: ( na 2-3 osoby)

  • 4 plastry karczku wieprzowego
  • 2 cebule
  • olej
  • przyprawy typu vegeta, papryka mielona słodka
  • pieprz mielony, sól czosnkowa,
  • maggi w płynie
  • przyprawa do grilla lub mięs wieprzowych

Karczek myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym, układamy plastry na dużym talerzu. Posypujemy podanymi przyprawami z obydwu stron ( przyprawy w nie wielkich ilościach!), na koniec polewamy mięso używając maggi w płynie. Odstawiamy na 10-15 minut aby karczek nasiąknął przyprawami. W między czasie kroimy cebulę na drobno – najlepiej w małą kostkę, drugą cebulę w malutkie talarki
( nie ma znaczenia, jeżeli talarki będą się rozchodzić w mniejsze kawałki typu wiórki). Na dużą patelnię wlewamy olej tak aby pokrył dno. W osobnym garnczku typu „grill” lub taki który używamy do duszenia np. gulaszu, będziemy „szklić” cebulę, tak aby jej nie przypalić. Do garnczka wlewamy cienką warstwę oleju aby tylko pokryć dno. Tam dodajemy 1 pokrojoną cebulę na drobną kostkę. Na razie nie „szklimy tej cebuli” czekamy, do momentu aż będzie 2-3 minuty do końca pieczenia karczku. Mięso przekładamy na bardzo rozgrzany olej na patelni, wykonujemy ta czynność ostrożnie aby się nie poparzyć rozgrzanym tłuszczem. Natychmiast po 1 minucie obracamy mięso na druga stronę. Po następnych 3- 4 minutach znowu obracamy i po następnych 5 minutach znowu powtarzamy tą czynność. Po pierwszym przełożeniu mięsa należy umniejszyć dopływ gazu lub zmniejszyć dopływ prądu do palnika, aby nie spalić mięsa. Karczek smażymy około 10-12 minut, przed wyciągnięciem karczku wrzucamy pokrojoną cebulę w talarki, mieszamy z mięsem i smażymy cebulę na złoty kolor. 2-4 minuty przed przełożeniem mięsa podpalamy gaz pod cebulką która znajduje się w garnczku. Bardzo delikatnie „szklimy” cebulę, tak tylko aby stała się lekko przeźroczysta. Przekładamy mięso z patelni, układając tak, aby plastry w miarę możliwości były osobno. Na koniec wlewamy olej z cebulą z patelni. Dusimy tak na małym ogniu 2-3 minuty i uwaga! Dolewamy przegotowanej letniej wody do garnczka tyle, aby pokryć mięso. Tak pokryte mięso sosem bez śmietany dusimy około 30-40 minut. Gotowe!

Smacznego
Krzysztof


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz